niedziela, 18 listopada 2012

Edukacja ;3


Hej ! ^^ Dawno nic nie pisałam.Ostatnio znalazłam w swoich dokumentach 'wypracowanie',które robiłam do gazetki szkolnej.Oczywiście jest to tematyka Azji a dokładniej Japonii,postanowiłam się z Wami podzielić tym jak wygląda edukacja w Japonii. ;3

Japonia uchodzi na świecie za kraj o jednym z najbardziej restrykcyjnych i wymagających systemów edukacji. Sami Japończycy często określają siebie mianem kyōiku shakai, czyli „społeczeństwa [opartego na] edukacji", w którym sukces i status społeczny zależy wyłącznie od otrzymanego wykształcenia. Początków takiego stanu rzeczy należy szukać w II połowie XIX w., w okresie błyskawicznego i konsekwentnego przyswajania przez Japonię zachodnich wzorców, zwanym Restauracją Meiji (od imienia panującego cesarza). Masowo wysyłano wówczas dobrze rokujących studentów za granicę (głównie do Anglii, Francji, Prus i Stanów Zjednoczonych), aby otrzymali możliwie najlepsze wykształcenie w dziedzinach wiodących w tych krajach, a następnie przenieśli tamtejsze doświadczenia na japoński grunt. Ludzie ci stanowili elitę ówczesnej Japonii, zajmując czołowe stanowiska państwowe. Również na wzór europejski wprowadzono wówczas obowiązkową bezpłatną edukację przez trzy lata, którą na początku XX w. wydłużono do sześciu lat. Jednak dopiero po II wojnie światowej, po wprowadzeniu obowiązku nauki dla dzieci od 6 do 15. roku życia, przyjęto pięciostopniowy system szkolnictwa obowiązujący aż do dzisiaj. Od tamtego czasu miały miejsce jeszcze dwie reformy szkolnictwa. Pierwsza, przeprowadzona w 1992 roku, miała na celu wsparcie programów rozwijających w uczniach kreatywność oraz kształcących ich w bardziej globalnym duchu. Z kolei reforma z 2002 roku była odpowiedzią na pogarszający się poziom japońskiej edukacji, niezdolność uczniów do samodzielnego myślenia i przeładowania ich obowiązkami. Skrócono tydzień nauki do pięciu dni (wcześniej chodziło się do szkoły w soboty) oraz okrojono program nauczania, wprowadzając do niego bardziej innowacyjne, interaktywne metody nauczania. Mimo tych zabiegów trudno dziś powiedzieć, by system edukacji w Japonii promował indywidualność, przebojowość i samodzielność.

Lekcje w Japońskiej szkole :
Szkolne mundurki :
3 komentarze:

  1. Uwielbiam japońskie mundurki! ^^ Są prześliczne :3

    OdpowiedzUsuń
  2. Mundurki mają ładne, ale to chyba jedyne co podoba mi się w ich systemie szkolnictwa ;p Nie jestem pewna czy wyrobiłabym tam z nauką xd No ale dzięki temu wzięło się słynne internetowe powiedzenie: Level: Azjata ;) Poza tym, w Polsce też chyba kiedyś dawno temu chodziło się do szkoły w soboty.

    OdpowiedzUsuń
  3. dla mundurkow moglabym wrocic do szkoly ^^

    OdpowiedzUsuń