sobota, 29 grudnia 2012

Pałeczki

Hej ! ^^ Dawno nic nie pisałam,więć postanowiłam że napiszę Wam co nieco o Pałeczkach.

Hashi (wym. hasi). Wybierając się do Japonii,warto wiedzieć,co to takiego hashi. Brak tej wiedzy pewnie nie zakończy się śmiercią głodową,ale o ileż przyjemniej wiedzieć. Hashi to pałeczki do jedzenia.Służą do spożywania potraw w wielu krajach azjatyckich,ale właściwie każdy kraj ma własne tradycje i pałeczki. W Korei są przeważnie metalowe,trudne w użyciu,w Chinach często pokryte kolorową laką,co też nie ułatwia zadania.Najlepsze są w Japonii. Wykonane z drewna są szorstkie,dobrze trzymają się w dłoni i łatwo jeść nimi ryż do ostatniego ziarenka. Według badań historycznych pałeczki do jedzenia pojawiły się w Chinach  ponad półtora tysiąc alta przed naszą erą. Później było ich jedynie coraz więcej,a ludzie ciągle wymyślali jakieś nowinki.Jedna z nich było srebrzenie końcówek pałeczek (bywały też całe wykonane z czystego srebra),co pozwalało na natychmiastowe wykrycie trucizny w potrawach.
Oczywiście do użytku najwyższych dostojników.Średniowieczny szlachcic miał swoją łyżkę za cholewą buta,samuraj trzymał swoje pałeczki w..pochwie miecza. Z mieczem nie rozstawał się nigdy,więc i pałeczki zawsze były na podorędziu. Mowa tu o specjalnej konstrukcji kogai,które rozdzielały się,tworząc metalowe pałeczki.W każdym kraju,gdzie używa się pałeczek,istnieje etykieta z nimi związana,chociaż różni się nieco między poszczególnymi nacjami.W Japonii pałeczki powinny spoczywać na specjalnej,ozdobnej hashi oki. Nie wolno przekazywać kawałków potraw pałeczkami do innych pałeczek.DO takich przenosin służy zawsze talerzyk.Nie wolno wbijać pałeczek w ryż i tak ich zostawić,ponieważ przypominają kadzidełka,a te kojarzą się z ceremoniami pogrzebowymi.Tych zasad,co wolno,a czego nie wolno jest bardzo wiele .Dlatego warto czytać przewodniki,żeby nie tylko nie stracić dobrego imienia,ale dzięki małej wiedzy dużo zyskać w oczach gospodarzy.Drewniane pałeczki w Japonii,podobnie jak w wielu japońskich restauracjach,są tak zrobione,że najpierw należy je rozerwać,a świadczy to o tym,że nigdy poprzednio nie był używane. Ponoć kiedyś takie drewniane pałeczki łamano,żeby nikt ich więcej nie używał. Być może tak było,ale dzisiaj nikt tego nie robi. Po posiłku wystarczy pałeczki odłożyć na podstawkę,lub włożyć do papierowej koperty,w której zostały podane przed posiłkiem. W Japonii są specjalne sklepy,które sprzedają wyłącznie pałeczki. Taki sklep potrafi przyprawić o zawrót głowy,jest ich tam tysiące. Pałeczki w Japonii to bardzo elegancki prezent,dobra tradycja,a mnogość wzorów dekoracyjnych,stosowanych rodzajów drewna,rzeźbionego przez utalentowanych rzemieślników tworzy taką ofertę,że zaspokoi każdego.
Tym bardziej,że wśród wyrobów pokrywanych laką urushi według różnych szkół i regionalnych tradycji,w tym dekorowanych w technice maki-e,zawsze są pałeczki.Pałeczki to wspaniały prezent z Japonii. Stosunkowo tani,a jednocześnie bardzo japoński.
Hashi :
Hashi oki :


3 komentarze:

  1. Pałeczki są bardzo fajne, co prawda nie za łatwo się nimi je, ale są piękne (te zdobione oczywiście) Sama w domu posiadam 2 pary i szykuje się do zakupu metalowych ^.^

    OdpowiedzUsuń
  2. To mi akurat bardzo dobrze się je pałeczkami. Bardzo podobają mi się te z ròżnymi wzorami. ^^

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo ładnie te pałeczki wyglądają aż chce się nimi jeść ;)

    OdpowiedzUsuń